Home / Oscillators / DSA1121DA3-020.0000TVAO
DSA1121DA3-020.0000TVAO
Microchip Technology
Product No:
DSA1121DA3-020.0000TVAO
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSC AUTO LOW JITTER -40C-12
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSA1121
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 20 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.63V
Base Product Number DSA1121
Frequency Stability ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 35mA
Absolute Pull Range (APR) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Disable) (Max) 22mA