Home / Oscillators / DSA1125CA1-012.0000TVAO
DSA1125CA1-012.0000TVAO
Microchip Technology
Product No:
DSA1125CA1-012.0000TVAO
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSCILLATOR, AUTOMOTIVE, CMO
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSA1125
Package Bulk
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 12 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.63V
Base Product Number DSA1125
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 35mA
Absolute Pull Range (APR) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Disable) (Max) 22mA