Home / Oscillators / DSA6011JL2B-024.0350VAO
DSA6011JL2B-024.0350VAO
Microchip Technology
Product No:
DSA6011JL2B-024.0350VAO
Description:
MEMS OSC., AUTOMOTIVE, LOW POWER
Output CMOS
Series DSA60XXB
Package Tube
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 24.035 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VLGA
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)