Home / Oscillators / DSA6101JL3B-037.1250VAO
DSA6101JL3B-037.1250VAO
Microchip Technology
Product No:
DSA6101JL3B-037.1250VAO
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSC AUTO LOWPWR -40C-105C
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSA61XX
Package Tube
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Frequency 37.125 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Base Product Number DSA6101
Frequency Stability ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)