Home / Oscillators / DSA6152JL3B-027.0000TVAO
DSA6152JL3B-027.0000TVAO
Microchip Technology
Product No:
DSA6152JL3B-027.0000TVAO
Description:
OSC MEMS LOW PWR SMD
Output CMOS
Series DSA61XXB
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 27 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VLGA
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)