Home / Oscillators / DSA6301HA1AB-027.00TVAO
DSA6301HA1AB-027.00TVAO
Microchip Technology
Product No:
DSA6301HA1AB-027.00TVAO
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
OSC MEMS -40C-85C, 50PPM, 2.0X1.
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Type XO (Standard)
Output LVCMOS
Series DSA63XX
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Frequency 27 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Base Product Number DSA6301
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)
Absolute Pull Range (APR) -
Spread Spectrum Bandwidth ±0.25%, Center Spread