Home / Oscillators / DSA6331JL1CB-027.0000VAO
DSA6331JL1CB-027.0000VAO
Microchip Technology
Product No:
DSA6331JL1CB-027.0000VAO
Description:
MEMS OSC AUTO LOWPWR -40C-105C
Output LVCMOS
Series DSA63XX
Package Tube
Ratings AEC-Q100
Function -
Frequency 27 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VLGA
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Base Product Number DSA6331
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)
Absolute Pull Range (APR) -
Spread Spectrum Bandwidth ±1.00%, Center Spread