Home / Oscillators / DSC1001AI3-029.4912
DSC1001AI3-029.4912
Microchip Technology
Product No:
DSC1001AI3-029.4912
Description:
OSC MEMS AUTO -40C-85C SMD
Series DSC1001
Package Tube
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 29.4912 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-VDFN Exposed Pad
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 1.7V ~ 3.6V
Frequency Stability ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 10.5mA