Home / Oscillators / DSC1001BE1-033.3330
DSC1001BE1-033.3330
Microchip Technology
Product No:
DSC1001BE1-033.3330
Description:
MEMS OSC., LOW POWER, 33.333MHZ,
Series DSC1001
Package Tube
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 33.333 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 10.5mA