Home / Oscillators / DSC1001BE3-022.1184T
DSC1001BE3-022.1184T
Microchip Technology
Product No:
DSC1001BE3-022.1184T
Description:
MEMS OSC 22.1184MHZ LVCMOS 20PPM
Series DSC1001
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 22.1184 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Base Product Number DSC1001
Frequency Stability ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 8mA