Home / Oscillators / DSC1001BI3-012.7281T
DSC1001BI3-012.7281T
Microchip Technology
Product No:
DSC1001BI3-012.7281T
Description:
MEMS OSC., LOW POWER, 12.7281MHZ
Series DSC1001
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 12.7281 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 1.7V ~ 3.6V
Frequency Stability ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 6.5mA