DW-11-13-G-D-910
Samtec Inc.
Product No:
DW-11-13-G-D-910
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Number of Positions 22
Length - Overall Pin 1.230" (31.242mm)
Length - Stack Height 0.910" (23.114mm)
Length - Post (Mating) 0.210" (5.334mm)