DW-11-14-G-D-570
Samtec Inc.
Product No:
DW-11-14-G-D-570
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Number of Positions 22
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)
Length - Stack Height 0.570" (14.478mm)
Length - Post (Mating) 0.750" (19.050mm)