DW-11-20-F-S-795
Samtec Inc.
Product No:
DW-11-20-F-S-795
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 11POS 0.1 STACK T/H
Parameter Info
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number DW-11-20
Number of Positions 11
Length - Overall Pin 1.130" (28.702mm)
Length - Stack Height 0.795" (20.193mm)
Length - Post (Mating) 0.225" (5.715mm)