DW-12-08-F-D-274
Samtec Inc.
Product No:
DW-12-08-F-D-274
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Number of Positions 24
Length - Overall Pin 0.530" (13.462mm)
Length - Stack Height 0.274" (6.960mm)
Length - Post (Mating) 0.146" (3.708mm)