DW-12-12-S-S-785
Samtec Inc.
Product No:
DW-12-12-S-S-785
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H
Parameter Info
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number DW-12-12
Number of Positions 12
Length - Overall Pin 1.030" (26.162mm)
Length - Stack Height 0.785" (19.939mm)
Length - Post (Mating) 0.135" (3.429mm)