DW-12-13-T-D-940
Samtec Inc.
Product No:
DW-12-13-T-D-940
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 24POS 0.1 STACK T/H TIN
Parameter Info
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number DW-12-13
Number of Positions 24
Length - Overall Pin 1.230" (31.242mm)
Length - Stack Height 0.940" (23.876mm)
Length - Post (Mating) 0.180" (4.572mm)