DW-12-14-S-D-1070
Samtec Inc.
Product No:
DW-12-14-S-D-1070
Description:
CONN HDR 24POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 24
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)
Length - Stack Height 1.070" (27.178mm)
Length - Post (Mating) 0.250" (6.350mm)