DW-12-14-S-Q-1130
Samtec Inc.
Product No:
DW-12-14-S-Q-1130
Description:
CONN BRD STACK .100" 48POS
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.200" (5.08mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 24
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)
Length - Stack Height 1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) 0.190" (4.826mm)