E2EW-QX12B3D18-M1TJ 0.3M
Omron Automation and Safety
Product No:
E2EW-QX12B3D18-M1TJ 0.3M
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 12MM CYL
Parameter Info
Mfr Omron Automation and Safety
Series E2EW
Package Box
Indicator LED
Shielding Shielded
Output Type PNP-NC/NO, 3-Wire
Sensor Type Inductive
Package / Case Cylinder, Threaded - M18
Product Status Active
Material - Body Stainless Steel
Sensing Distance 0.472" (12mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Termination Style Cable with Connector
Ingress Protection IP67
Response Frequency 2Hz
Base Product Number E2EW-QX12
Operating Temperature 0°C ~ 85°C