E36L451CAS332MEA5U
Chemi-Con
Product No:
E36L451CAS332MEA5U
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.173" (106.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C