E36L451CGN472MDE3U
Chemi-Con
Product No:
E36L451CGN472MDE3U
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 5.630" (143.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C