E37F401CPN103MFE3U
Chemi-Con
Product No:
E37F401CPN103MFE3U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series U37F
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max) 5.669" (144.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 28.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 40.749 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 8mOhm @ 120Hz