E37F401CPN562MF92M
Chemi-Con
Product No:
E37F401CPN562MF92M
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max) 3.661" (93.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 18.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 26.226 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm @ 120Hz