E37F421CPN472MEA5M
Chemi-Con
Product No:
E37F421CPN472MEA5M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 420V SCREW
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series U37F
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.173" (106.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 15.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 21.291 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm @ 120Hz