E37F421CPN822MFB7U
Chemi-Con
Product No:
E37F421CPN822MFB7U
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 420V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 8200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max) 4.646" (118.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 22.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 32.007 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm @ 120Hz