E37F421HPN272MCB7M
Chemi-Con
Product No:
E37F421HPN272MCB7M
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 420V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 4.646" (118.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 9.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 13.818 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 34mOhm @ 120Hz