E37F451CAN123MEM9U
Chemi-Con
Product No:
E37F451CAN123MEM9U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series U37F
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 12 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 8.661" (220.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 31.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 44.4 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 8mOhm @ 120Hz