E37F451CPN123MFF5U
Chemi-Con
Product No:
E37F451CPN123MFF5U
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 12000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max) 6.142" (156.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 30.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 42.582 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 8mOhm @ 120Hz