E37F451CPN222MD92M
Chemi-Con
Product No:
E37F451CPN222MD92M
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 3.661" (93.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 9.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 12.831 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 42mOhm @ 120Hz