E37F451CPN562MF92U
Chemi-Con
Product No:
E37F451CPN562MF92U
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max) 3.661" (93.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 17.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 24.393 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 17mOhm @ 120Hz