E37X451CPN392MEB7M
Chemi-Con
Product No:
E37X451CPN392MEB7M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series U37X
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3900 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.646" (118.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 13.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 19.176 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 27mOhm @ 120Hz