E37X451CPN682MEJ1U
Chemi-Con
Product No:
E37X451CPN682MEJ1U
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 7.165" (182.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 20.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 29.328 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 16mOhm @ 120Hz