E91F351VNT182MC65T
Chemi-Con
Product No:
E91F351VNT182MC65T
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SNAP
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series U91F
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max) 2.657" (67.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.436 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 66mOhm @ 120Hz