E91F351VNT222MUA5T
Chemi-Con
Product No:
E91F351VNT222MUA5T
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max) 4.232" (107.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 7.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 10.153 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 49mOhm @ 120Hz