E91F351VNT272MCA5U
Chemi-Con
Product No:
E91F351VNT272MCA5U
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2700 µF
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max) 4.232" (107.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 7.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 11.297 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 44mOhm @ 120Hz