E91F351VSN391MA40U
Chemi-Con
Product No:
E91F351VSN391MA40U
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.673" (42.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.86 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 235mOhm @ 120Hz