E91F3J1VND102MA80U
Chemi-Con
Product No:
E91F3J1VND102MA80U
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 385V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 385 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 3.248" (82.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.72 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 95mOhm @ 120Hz