E91F401VNT122MC65U
Chemi-Con
Product No:
E91F401VNT122MC65U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series U91F
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max) 2.657" (67.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.292 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 93mOhm @ 120Hz