E91F401VNT182MUA5T
Chemi-Con
Product No:
E91F401VNT182MUA5T
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max) 4.232" (107.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 6.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 9.581 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm @ 120Hz