E92F3J1VNT122MC50U
Chemi-Con
Product No:
E92F3J1VNT122MC50U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 385V SNAP
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series U92F
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 385 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max) 2.067" (52.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.865 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 103mOhm @ 120Hz