E92F3J1VNT182MU80U
Chemi-Con
Product No:
E92F3J1VNT182MU80U
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 385V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1800 µF
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 385 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max) 3.248" (82.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 11.44 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 62mOhm @ 120Hz