E92F3J1VNT222MUA5U
Chemi-Con
Product No:
E92F3J1VNT222MUA5U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 385V SNAP
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series U92F
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 385 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max) 4.232" (107.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 9.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 14.157 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 51mOhm @ 120Hz