E92F3J1VSN471MA40T
Chemi-Con
Product No:
E92F3J1VSN471MA40T
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 385V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 385 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.673" (42.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.433 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 195mOhm @ 120Hz