E92F401VND102MB65T
Chemi-Con
Product No:
E92F401VND102MB65T
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP
Parameter Info
Mfr Chemi-Con
Series U92F
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 2.657" (67.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.008 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 96mOhm @ 120Hz