E92F421VND122MB80T
Chemi-Con
Product No:
E92F421VND122MB80T
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 420V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 3.248" (82.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 6.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 9.867 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 73mOhm @ 120Hz