E92F421VND152MBA0U
Chemi-Con
Product No:
E92F421VND152MBA0U
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 420V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 4.035" (102.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 8.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 12.298 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 57mOhm @ 120Hz