E92F421VND821MB65U
Chemi-Con
Product No:
E92F421VND821MB65U
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 420V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 2.657" (67.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.151 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 94mOhm @ 120Hz