E92F421VSN561MA50U
Chemi-Con
Product No:
E92F421VSN561MA50U
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.067" (52.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.577 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 155mOhm @ 120Hz