Home / Circuit Breakers / EA3-B2-22-480-1DA-HB
EA3-B2-22-480-1DA-HB
Carling Technologies
Product No:
EA3-B2-22-480-1DA-HB
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
CIRCUIT BREAKER
Parameter Info
Mfr Carling Technologies
Series E
Package Bulk
Breaker Type Magnetic (Hydraulic Delay)
Illumination None
Actuator Type Lever
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Approval Agency CCC, CSA, UL508, UL1077
Number of Poles 3
Voltage Rating - AC 480 V
Voltage Rating - DC 125 V
Current Rating (Amps) 8A